Отець Володимир ЖданПроповідь канцлера Одесько-Кримського екзархату отця Володимира Ждана в церкві Святого Архистратига Михаїла у день архангела під час Літургії.

Свято Архистратига Михаїла — духовний день перемоги

Дорогі отці, дорогі браття і сестри у Христі, парафіяни особливого храму Архистратига Михаїла, які обходите сьогодні храмовий празник, парафіяни храму Андрія Первозванного, які прийшли розділити і примножити це свято!

 

Маємо велику духовну можливість застановитись над тим, що подає нам Церква в сьогоднішній день. Адже близько шістнадцяти століть свята Церква святкує свято Архистратига Михаїла. І напевно, Церкві є що сказати за цей час до своїх вірних, як ви чули текст Євангелії, який каже „хто вас слухає — Мене слухає, хто зневажає вас — Мене зневажає і зневажає Того, Хто послав Мене”. Свято Архистратига Михаїла і всіх небесних сил вказує на значення участі ангелів в ділі спасіння людського роду.

 

Коли ми читаємо книгу Об’явлення, а особливо дванадцяту главу, з сьомого по дванадцятий стих, ми почуємо слова Івана Богослова, який сповіщає це Об’явлення про війну ангелів. Архистратиг Михаїл очолив боротьбу проти люципера, сатани, диявола. Як зазначає Іван Богослов, проти того, хто був обмовником перед Господом, який був поборений і скинутий на землю. Архистратиг Михаїл провадить боротьбу проти злих сил, і для нас сьогодні значення цього свята вказує, що наше духовне життя — це є неустанна боротьба проти злих сил, які не один раз спокушають нас до гріха, які дають нам посилу цієї спокуси, які не один раз, через заздрість нам, спонукають до гріха. Спонукають до того, як каже Христос: все можна здобути, а як занапастиш власну душу, що даси за неї?

 

Не один раз сатана спокушає нас щоби ми занапастили свою душу, щоб ми не стали в ряди ангелів й архангелів, господств і престолів, херувимів і серафимів у небесному житті і не співали разом, купно, цієї ангельської пісні, яку почув пророк Ісайя, і яку ми з вами сьогодні так чудово співали грецькою мовою (думаю, що на наступний празник це буде в арамейській мові, якою Ісус розмовляв). Свят, свят, свят… Святий Боже, святий кріпкий — ми співаємо цю ангельську пісню і бажаємо своїм словом, — і не тільки словом, але й своєю думкою і своїм життям, — прославити Господа.

 

Архистратиг Михаїл скріплює нас сьогодні для того, щоби ми не розчарувались в своєму житті, щоби не розчарувались перед тими невдачами, які нас зустрічають, бо ці невдачі спонукають нас до образ, до негативів. Архистратиг говорить, що вся сила не є в людській мудрості, не є в людській здібності, а вся сила, яку людина отримує, є силою Божою. І Господь послуговується кожним з нас.

 

Пророк Даниїл бачив ангелів, пророк Ісайя бачив ангелів, Пресвята Богородиця бачила ангела і чула його слово. І знаємо, що це слово вона зберігала в своєму серці, і таїла його впродовж цілого життя. Що означає таїти слово в своєму серці? Сховати і про нього не думати? Навпаки. Таїти слово Боже в своєму серці це означає носити і повсякчасно роздумувати. Саме тому Христос каже — блаженні ті, хто слухає слово Моє і зберігає його.

 

Дорогі браття і сестри! В сьогоднішній день, в празник Архистратига Михаїла, коли ми святкуємо перемогу добра над злом, ангелів над дияволом, просімо Господа, щоб Він скріпив нашу віру, щоби ми не піддались спокусі і гріху, обмовнику дияволу так як, на жаль, піддались були колись наші прародичі Адам і Єва, щоб ми могли вимолити в Господа в сьогоднішній день цієї мудрості, Божої мудрості. Щоб слово Боже, яке ми сьогодні почули, збереглось в нашому серці і ним ми перемогли гріх в своєму житті.

 

Перемагаймо гріх. Бо тоді ми долучаємось до воїнства небесних ангелів, які перемогли диявола і його ангелів.

 

Нехай цей храм стане джерелом добра, правди, джерелом слова Господнього, а ті, хто приходить сюди, щоби завжди відчували заступництво Архистратига Михаїла. Ангели і архангели! Моліть Бога за нас грішних! А коли сьогодні будемо молитись в потрійній ектенії, і будемо просити Господа благословити нас ангелом і архангелом, ангела хоронителя душ і тіл наших подай нам, Господи! — просімо це щирим серцем, щоб Архистратиг Михаїл, разом з нашим ангелом-хоронителем, оберігав наше життя і допоміг нам успадкувати Царство Боже і відчувати вже сьогодні цю небесну радість, це блаженство.

 

Нехай Боже благословення сходить на нас, а ми з радістю, словами „хто яко Бог!”, молімося далі і просімо Господа Його благословення для нас, наших дітей, нашого міста, нашої держави, для всього світу. Бо час є непростий. Диявол був проти нас, і є по сьогодні. Господь є з нами, і нічого нам не бракуватиме. Нехай спокуси не приходять до нас, а тільки перемога над злом. Сьогоднішнє свято нехай подарує нам впевненість і радість!

 

Амінь.

 

Отець Володимир Ждан