унія
-
Виголошування слова «православний» на богослуженнях УГКЦ
Предстоятель УГКЦ Патріарх Йосиф Сліпийроз'яснює причини вживання терміну "православний" греко-католиками.
-
Заповіт Патріарха Йосифа Сліпого у православному контексті
Стаття аналізує Заповіт Патріарха Йосифа Сліпого з точки зору Православної Церкви, розглядаючи його богословські, історичні та еклезіологічні аспекти. Особливу увагу приділено питанню патріархату УГКЦ, екуменічним ідеям Сліпого та його ролі в православно-католицькому діалозі.
-
Омани Сходу в паломницькій перспективі Мелетія Смотрицького
Твір Мелетія Смотрицького «Apologia» (1628) розглядається як етапна подія у розвитку української барокової прози. Його жанрова природа визначається взаємодією апологетичного трактату й паломницьких записок. Опис розчарувань, пережитих автором під час паломництва на елліністичний Схід, виростає у відкриття динаміки духовного зростання у вимірах власної життєвої дороги. Дорога входить у художню свідомість автора як архетипна модель подолання оман і зустрічі з Христом – «дорогою, і правдою, і життям» (Ін. 14:6).
-
Святитель Петро Могила: між православ’ям та унією
Стаття досліджує роль святителя Петра Могили у церковних суперечках XVII століття, зокрема щодо питання унії та легалізації православної ієрархії в Речі Посполитій.
-
Флорентійська та Берестейська унії: дві спроби поєднання православних і католиків
Що спільного і що відмінного між двома уніями — Флорентійською та Берестейською? Наскільки актуальними є ці дві спроби поєднання православних і католиків для України сьогодення? Якою була роль Київської Церкви у Флорентійському та Берестейському соборах? Про це все — у невеличкому історичному нарисі.